Kamp alanlarında telefon şarj sorununu gidermek için bir çok alternatif yol bulunmaktadır. Güneş paneli kullanmak, en sağlıklı elektrik üretme yöntemi olarak gösterilmektedir. Rüzgar enerjisi ile elektrik üretmek mümkün, ancak daha fazla yer kaplaması ve güneş paneli kadar sağlıklı olmamasından dolayı pek tercih edilmemektedir. Peki ya acil durumlarda telefonumuzu nasıl şarj edebiliriz?

Kampta Elektrik Üretmek

Kampta elektrik üretmek için oldukça basit yöntemler bulunmaktadır. Bunların en basiti güneş panelidir. Hareket enerjisi ile çalışan el fenerleri ya da benzer sistemler olsada kullanışlı değil ve çözüm üretememektedir. Elektrik üretmekten daha büyük bir sorun ise ürettiğimiz elektriği depolamaktır.

Güneş paneli ile elektrik üretip, bir gün aydınlatma ve telefon şarj sorunlarımızı çözebilir hatta depolayabiliriz. Ancak güneş panelimizde oluşabilecek sorun ya da gece vakti biten şarjımız için ne yapmalıyız? Acil durumlarda kullanılabilecek, oldukça maliyetli ancak çözüm üreten bir yöntem ise 9 Volt pil kullanmaktır.

9 Volt Pil İle Telefon Şarj Etmek

Oldukça maliyetli bir yöntem olmasına rağmen acil durumlarda aklınızda bulunması gereken başarılı bir yöntem. Powerbank, güneş paneli ve diğer elektrik kaynaklarınız tükendi, acilen telefonu şarj etmek istiyorsanız yardımınıza tam bu noktada koşuyor. Tek yapmanız gereken kampa çıkmadan önce yanınıza 2-3 adet 9 Volt pil bulundurmak.

9 Volt pil ile telefonu şarj etmek için güneş paneli sisteminde kullandığımız USB şarj aletidir. Bu araç şarj cihazına verdiğiniz 9 Volt enerji, 5.5 Volt olarak çıkış alacak ve telefonunuzu şarj etmek için yeterli olacaktır. Güneş paneli ile birlikte kullandığımız araç şarj cihazı, bu tür işlemler için muhteşem bir çözüm oluyor. Daha profesyönel cihazlar bulunmakta ancak aynı işlemi yapıyor ve 10 kat daha pahalılar.

Dipnot: Bu yöntem acil durumlar için, akılda kalması gereken bir bilgidir. Diğer konumuzda anlatılan Güneş paneli ile telefon şarj etme sisteminiz var ise yanınızda 2-3 adet 9 Volt pil bulundurmanız yararlı olacaktır. 9 Volt pil ile telefon şarj etmek oldukça maliyetli bir işlem olacağından dolayı önermiyoruz 