Çadır kurulumu, marka ve modellerine göre farklılık göstermektedir. Çadır kurulumunda işinizi kolaylaştıracak bir çok alternatif yöntemler bulunmaktadır. Otomatik çadırlar ve 2 polden oluşan çadırlar, günümüzde en çok kullanılan çadırlar arasında yer almaktadır. Otomatik çadırlar genellikle sırt çantasında taşımak için pek uygun değildir. Çadır modellerinin büyük bir kısmını kapsayan 2 pollü çadırlar, günümüzde en çok tercih edilen, taşıması ve kurması en kolay çadırlar arasındadır. 


Çadır Nasıl Kurulur?

Çadır kurulumu, oldukça basit ve zamanla alışacağınız bir konudur. İlk çadır kurulumu genellikle kişiler için çok daha zor olmaktadır. Eğer ilk defa çadır kuracaksanız, kamp alanında kurmadan önce mutlaka evinizde ya da bahçenizde bunun denemesini yapmalısınız. 

Kamp çadırı seçimlerinde ise kolay kurulumu tercih etmek yerine hafif ve dayanıklı çadırları tercih etmelisiniz. Çadırı sadece bir kere kuracaksınız, ancak yolculuklarda sürekli sırtınızda taşımak zorunda olduğunuzu unutmayın. 

Otomatik Çadır Kurulumu

Günümüzde yaygın olarak kullanılan otomatik kuruluma sahip çadır tipi 2 farklı modelde bulunmaktadır. Decathlon'da satılan 2 second modelleri ve tepesinde bulunan mekanizma sayesinde tek bir hareket ile açabileceğiniz çadır tipleridir. Bu çadır modelleri çanta arkasında taşımak için pek uygun değildir. Özellikle 2 second modelleri geniş ve yuvarlak yapısı ile aracı olmayanlar için uygun bir seçim olmayacaktır. 

Tepesinde mekanizma olan çadır modeli ise ( Çadırın marka modelini bilmiyorum :) ) çanta ile taşımaya uygun ancak, diğer çadırlara oranla biraz daha ağırdır. Ancak bu tarz çadırlar yerine standart kurulumlu çadırları tercih etmenizi önermekteyiz. Mekanizmaları kolay kolay bulunmayan bu çadırlar, olası bir kırılma durumunda tamiri mevcut değildir. 


2 Pollü Çadır kurulumu

Arpenaz 2 tarzı çadırlarda kullanılan bu yöntem Türkiye'de de en çok kullanılan çadır tipidir. Oldukça sağlam, 5 mevsim şartlarına uygun çadırlarda da bu yöntem kullanılmaktadır. Arpenaz 2 yapısında çadırların kurulumu oldukça basit, ancak ilk kurulumlarda genellikle kafa karıştırmaktadır. 

Çadır paketi içerisinden çıkan 2 parça polü ayrı ayrı birleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra çadırın iç katmanını yere paralel olarak sermeniz gerekmektedir. Polleri, çadır tabanına çapraz bir şekilde yatırarak gerekli yuvalarına oturtmanız, daha sonra üst tenteyi takmanız gerekmektedir. 

Tüm 2 pollü çadırların kurulumunu daha iyi anlamak için Arpenaz 2 Kurulum videosunu izleyebilirsiniz.