Dakota ateşi, yaktığımız ateşin daha uzun süre yanmasını sağlan, ısı kaybını minimuma indiren bir ateş yakma yöntemidir. Dakota ateş sistemini kamp alanınıza bir kere kurduktan sonra sürekli olarak kullanabilirsiniz. Ateş sürekli olarak canlı kalacak ve içerisine atacağınız odunların yanma süreleri uzayacaktır. Hazırlaması oldukça basit olan ve yüksek performans veren dakota ateşi özellikle kış aylarında mutlaka uygulanması gereken bir ateş yakma yöntemidir.

Dakota Ateşi Nedir?

Dakota ateşi, özellikle kış aylarında mutlaka uygulamanız gereken bir ateş yakma yöntemidir. Bu yöntem ile yakacağınız odunların veya kömürlerin en uzun süre yanmasını sağlarken, soğuk havadan kaynaklı ısı kaybını düşürecektir. Dakota ateş yöntemi, Toprağı yaklaşık 60cm kazıp, en dip noktasından ise çapraz bir şekilde toprağın üst tarafına doğru bir kanal açmaktır. Bu yöntem ile dışarıdan gelen rüzgarın büyük bir kısmını kesecek ve ateşin rüzgar sayesinde kül olmasını engelleyeceksiniz. Kanaldan gelen oksijen ise ateşin canlı kalmasına yetecek ve bir miktar ateşi kuvvetlendirecektir. 60cm’lik kazdığımız çukur içerisinde ise ateş dağılmayacak ve hapsolacaktır. Yüz yıllardır kamplarda ve doğa ortamlarında kullanılan bu ateş yakma yöntemi, minimum odun ile maksimum performans almak için kullanılmaktadır. Yaz aylarında ise yemek pişirmek için kullanılan bu yöntem, çukurun içerisinde ısıyı daha yoğun ilettiğinden dolayı pişirme süresini kısaltacaktır.

dakota ateşi

Dakota Ateşi Nasıl Yakılır?

Dokata ateşi, yerin 60cm kadar kazılıp, kazdığımız alanın dibinden 70 ile 100 cm arasında yüzeye çaprazlama bir tünel açılarak oluşturulur. Oluşturduğumuz çukurun içerisine odun, kömür ve diğer yakacak malzemeleri atarak ateşimizi başlatırız. Bu sayede yaktığımız ateş diğer ateş yakma yöntemlerine göre çok daha uzun bir süre yanacaktır. Isı kaybını engellemek ve ateşin ürettiği ısıyı hapsetmek içinde kullanlan dakota ateşi kış kamplarında mutlaka uygulamanız gereken ateş yakma yöntemi olarak bilinmektedir.