Doğa yürüyüşlerinde harcadığımız yoğun ve düzensiz enerji karşısında dinç kalmak için vücut ısımızı mutlaka korumalıyız. Yokuş yukarı çıkarken ya da bozuk bir zeminde yürürken harcadığımız enerji, düz yolda yürürken harcadığımız enerjiden yaklaşık 3 kat daha fazladır. Doğa yürüyüşlerimizi yaşanacak sorunlar ile tadını kaçırmak yerine, önlem alarak oldukça keyifli bir hale getirebiliriz.

Doğa Yürüyüşlerinde 3 Katman Kuralı

Doğa yürüyüşlerinde kuru kalmak, yürüyüş performansını artırırken vücudunuzu sıcak tutacaktır. Oldukça önemli bir konu olan 3 katman tekniği dikkat edilmediği zaman bir çok probleme yol açabilmektedir. Islak vücut, kuru vücuda oranla 2 kat daha fazla üşür ve efor sarfeder. Aynı zamanda yarattığı rahatsızlık ise yürüyüşten aldığınız keyifin önüne geçecektir. Bu tür durumları engellemek için mutlaka 3 katman tekniğini uygulamalısınız.

Doğa yürüyüşleri

1. Katman: Hidrofob Kumaş

İlk katman vücudunuz ile direkt olarak temas edecek katmandır. Aynı zamanda deriniz ya da cildiniz ile aynı işlevi görebilmesi gerekmektedir. Yürüyüş sırasında yoğun enerji harcayacak ve terleyeceksiniz. Terlemeye başladıktan bir süre sonra ise kıyafetleriniz ıslanacak ve üşümeye başlayacaksınız. Bu durumu engellemek için teri 2. Katmana aktaracak, nefes alıp veren ve hızlı kuruyan bir kumaş seçmelisiniz.

2. Katman: Sıcaklık

Vücudunuzu sıcak tutacak, soğuklardan koruyacak olan kıyafeti 2. Katmanda giymeliyiz. İkinci katman için en iyi seçim kazak ya da polar gibi ürünler olabilir.

Ancak bu seçimi yaparken harcayacağınız enerji ve vücut ısınızın ne kadar artacağına dikkat etmelisiniz. Yokuş çıktığınız yürüyüşlerde ya da tırmanma içeren yürüyüşlerinizde çok fazla enerji sağlayacağınız için yoğun terleme sonucunda iç katman tamamiyle ıslanabilir. Yoğun enerji harcanacak durumlarda daha ince bir kazak ya da polar seçmeniz gerekmektedir.

3. Katman: Koruyucu

Yağmur, kar ve diğer etmenlerden koruyan 3. Katmandır. Sadece doğal durumlardan değil aynı zamanda çevrede bulunan ve size zarar verebilecek diken ve çalılardan da koruması gerekmektedir. Yoğun yağışlı havalarda sizi koruması, ve 2. Katmana su geçirmemesi en önemli kuraldı. Aynı zamanda yoğun enerji sarf ettiğiniz yürüyüşler için yine terlemeyi engellemek adına koltuk altında havalandırma bulunan modelleri seçebilirsiniz.