Kamp ve doğa hayatının en ilgi çekici konularından biri de yenilebilen yabani bitkilerdir. Çoğu kişi merak eder, yemek ister ama çok az kişi cesaret edip yiyebilir. Oysa ki yeterli bilgiye sahip olan herkes rahatlıkla yiyebileceği bitkleri ve otları seçebilir, güvenle yiyebilirsiniz. Elbette yabani yiyecekleri yemeden önce Evrensel Yenebilirlik Testi yapmalısınız.

Yenilebilen Bazı Yabani Bitkiler

1-) Arapsaçı Dereotuna benzeyen bir görüntüsü vardır. Kokusu anosona benzese de tadı çok başkadır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak görülür. Yapraklarından tohumlarına kadar bir çok bölgesi yenilebilmektedir.

arap saçı otu
Arap Saçı Otu

2-) Çiğdem Anadolu’nun bir çok bölgesinde yoğun olarak görülür. İlkbaharda yetişir. Şeker ve karbonhidrat bakımından oldukça zengindir.

çiğdem
Çiğdem

3-) Deniz Börülcesi genellikle denize kıyısı olan bölgelerde görülür. Tuzlu bir tada sahiptir. Haşlanarak tüketilir.

Deniz Börülcesi
Deniz Börülcesi

4-) Ebe Gümeci Anadolu’nun her yerinde yoğun olarak görülen bir bitki çeşitidir. Bir çok yerde yaprakları ve çiçekleri tüketilir. Haşlayarak yemenizi öneririz.

Ebegümeci
Ebe Gümeci

5-) Deve Dikeni yaza doğru çiçek açan Deve Dikeni ülkede hemen hemen her yerde yetişir. Mucizevi bir bitkidir. Bir çok kanser türüne karşı savaşır. Özellikle karaciğer kanserinin düşmanıdır. Gövdesinin iç kısmını haşladıktan sonra tüketebilirsiniz.

6-) Eşek Marulu karbonhidrat açısından zengindir. Gövdesi ve sapları haşlandıktan sonra yenilebilir.

7-) Gelincik genel olarak sulak bölgelerde ve yoğun yağış alan verimli topraklarda yetişir. Bahar ayında çiçek açmadan önce yenilebilir.

eşek marulu, gelincik
Sırasıyla, Deve Dikeni, Eşek Marulu ve Gelincik

8-) Hardal Otu Anadolu’da hemen hemen her yerde yetişen bir bitkidir. Ortasıda sarı bir çiçek vardır. Hardala benzeyen acı bir tada sahiptir.

9-) Hindiba, Kara hidibaya çok benzer ancak mavi çiçekleri ile kolayca ayırt edebilirsiniz. Hindiba bitkisinin kökü kahve yapımında kullanılmaktadır.

10-) Hodan Otu: Oldukça etli bir yapıya sahiptir. Pempe ve morumsu gövdeye ve mavi çiçeklere sahiptir. Kökleri kavrularak yenilebilir.

11-) Işkın Otu Anadolunun bir çok bölgesinde yetişir. Gövdesi pırasayı andırır. Bir çok kanser türünü sadece 2 günde yok ettiği söyleniyor. Çiğ olarak da tüketilebiliyor.

hardal otu, hodan otu, ışkın otu
Sırasıyla, Hardal Otu, Hindiba ve Hodan Otu

12-) Kuzukulağı serin ve güne görmeyen yerlerde yetişir. Bir çok vitamini barındırır. Kaynatılarak suyu içilebilir.

13-)Madımak Sivas şehrinin meşhur bitkisidir. Bir çok yemeği yapılır. Yeşil yapraklara ve sert gövdeye sahiptir.

14-) Su Teresi bol sulak alanlarda yetişir. Çok hızlı büyürler. Taze olarak salatalarınızda yer verebilirsiniz.

15-) Yabanı Sarımsak bir çok bölgede görülebilir. Antioksidandır. Yemeklere karıştırılarak kullanılabilir.