Doğada yenilebilen bitkileri daha önce yazmıştık. Şimdi bulduğunuz bu bitkilerin yenilebilir olup olmadığını anlamak için bazı testlerden geçiricez. Çünkü yabani bitkiler birbirine çok benzer zehirli olmadığını düşündüğünüz bir bitki zehirli olabilir. Ya da bitkinin sadece bir kısmı zehirli olabilir. Belkide haşlandıktan sonra zehir kayboluyor olabilir. İşte bunları anlamak adına bir takım testler yapmak gerekiyor. Bitkilerin yenilebilir olup olmadığını anlamakiçin yapılan teste Evrensel Yenilebilirlik Testi deniliyor.

Evrensel Yenilebilirlik Testi

Doğada bulduğunuz yabani bitkileri test etmeden 8-9 saat önce hiç bir şey yememeniz gerekmektedir. Tadları doğru algılayabilmeniz ve en doğru sonucu çıkarabilmeniz için mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yer almaktadır.

Ayırma: Doğada bulduğunuz yabani bitkilerin sadece bir kısmı zehirsiz ve yeniliyor olabilir. Bu yüzden bitkileri 5’e ayırarak test etmeniz gerekir. Yabani bitkilerin yapraklarını, köklerini, gövdesini, sürgünlerini ve çiçeklerini teker teker test etmelisiniz.

Dokunma: Test edilecek olan yabani bitkinin herhangi bir bölümünü lapa haline getirene kadar ezin, tabiri caizse suyunu çıkartın. Derinizin hassas olan bir bölgesine sürün. Örneğin bileğinizin iç kısmına. 15 dakika civarı sürdüğünüz bölgede kalsın. Sonra 8 saat boyunca sürdüğünüz bölgeyi gözlemleyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon veya kızarıklık durumunda bölgeyi temiz ve bol su ile yıkayın. Bu bitki yenilemez demektir. Eğer hergangi bir kızarıklık veya alerjik reaksiyon olmazsa 3. diğer aşamaya geçin.

bitki dokunma

Pişirme: Dokunma testinden başarıyla çıkmış olan bitkinin aynı kısmını tekrar lapa olana kadar ezin. Ardından lapa haline gelen bitkili ateş üstünde tencerede yarım saat kadar kaynatın. .

Tatma: Kaynatıp pişirmiş olduğunuz lapa bitkiden küçük bir parça alın ve dudağınızın bir bölümüne sürün ardından 3-4 dakika kadar bekleyin. Bu test aşamasında ağzınıza sokmayın sadece dudağınızın ufak bir bölümüne sürün. Ardından dudaklarınızı gözlemleyin herhangi bir alerjik reaksiyon oluşması durumunda ağzınızı temiz ve bol su ile yıkayın. Eğer dudağınızda herhangi bir olumsuz durum oluşmaz ise teste devam edin. .

yenilecek bitki tespiti

Dil Testi: Dudak testinden de başarı ile çıkmış olan bitkiyi test etmeye devam ediyoruz.Lapa haline getirip 30 dakika kadar suda pişirdiğimiz bitkiden ufak bir parça alıp dilinizin üstüne koyun. Çiğnemeyin ve ağzınızda dolandırmadan 15 dakika kadar bekleyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon durumunda bitkiyi çıkarıp ağzını temiz ve bol su ile yıkayın. Eğer alerjik reaksiyon oluşmazsa teste devam edin. .

Yutma: Dil testini de başarı ile geçen bitkimizi bu sefer yutarak test edicez. Lapa halinde 30 dakika suda kaynattığımız bitkiden ufak bir parça alıp çiğneyin ve herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmaz ise yutun. Ardından 8 saat bekleyin ve hiçbir şey yemeyin. Bu süre zarfında midede ağrı ve bulantı hissederseniz hemen kusun ve bol bol su için. Eğer 8 saat sonunda bir problem olmazsa teste devam edin. .

Yeme Testi: Bir çay bardağının yarısı kadar haşlanmış bitkiyi yiyin ve gene 8 saat bekleyin. Sorun olmazsa bu bitkinin test ettiğiniz bölgesinin yenilebilir olduğunu gösterir. Bitkinin diğer kısımlarını test etmek için de teker teker aynı adımları uygulamalısınız. .

UYARI: Bu testlerden başarı ile çıkan bitkiler % 90 ihtimalle yenilebilir ve sizi öldürmez. Ancak bazı bitkilerin etkileri uzun süre sonra ortaya çıkabildiği için alerjik reaksiyonlar uzun süre sonra ortaya çıkabilir.

Tavsiye: Otçul hayvanların yemediği hiçbir bitkiyi sizde yemeyin. Otçulların tükettiği bitkilerin çok büyük bir kısmı zehirsizdir. .