Telefon şarj sorunu, doğal kamp alanlarında en çok karşılaştığımız sorunlardan birisi. Her ne kadar teknolojiden uzak doğa ile iç içe bir kamp hayatı sürmek istesekte, dostlarımız ve iş hayatımız ne yazık ki buna izin vermiyor. Özellikle teknoloji çağında günün her dakikası teknoloji ile iç içe bir hayat sürdükten sonra doğada da bu alışkanlığımızı malesef bozamıyoruz. Peki kamp hayatında telefonumuzu nasıl şarj edebiliriz?

Güneş Paneli ile Telefon Şarj Etme

Nerede olursak olalım günün büyük bir kısmı güneş tepemizde oluyor. Özellikle yaz kamplarında oldukça yüksek performans veren güneş panelleri ile telefon şarj etmek oldukça basit! Üretmemiz gereken sadece 5.5 Volt ve 1-2 Amper olduğundan olayı işimiz kolaylaşıyor. Güneş paneli ile piyasada bulunan ve USB ile şarj olan tüm akıllı telefonları şarj edebilirsiniz. Peki bu sistemi kurarken nelere ihtiyacımız var? Öncelikle 1 adet 5W ile 10W arasında bir enerji üretimine sahip güneş paneli satın almalıyız. E-ticaret sitelerinde bu ürünler 20 TL ile 50 TL arasında bir çok marka ve modelde satılmaktadır. 5W Güneş paneli yeterli olacaktır ancak fazlası da bizi zarara uğratmayacaktır. 5W Güneş panelleri ortalama 9 Volt ile 18 Volt arasında “dengesiz” olarak elektrik üretmektedir. Güneş ışınlarının düşüş açısı, güneşin konumu gibi bir çok kritere göre bu voltaj değerleri değişmektedir.

Güneş panelimiz var. Peki ya sonrası?

Sonrası için 2 seçenek bulunmaktadır, ilk seçenek araçlarda kullandığımız basit, USB girişi olan araç şarj cihazlarıdır. 2. Seçenek ise güneş panelinden gelen Voltajı dengeleyecek bir Regülatör ile daha profesyonel bir sistem kurmaktır. Kamp alanlarında sırt çantasında taşıyacağımızı göz önünde bulundurarak en basit ve hafif olan yöntemi kullanmayı tercih etmeliyiz. Ancak kampa araçlar ile gidiyorsanız ve yük taşıma gibi bir derdiniz yok ise USB girişli araç şarj cihazı yerine regülatör ve akü kullanabilirsiniz.

Güneş panellerinde fabrika çıkışı olarak artı ve eksi çıkışları bulunmaktadır. Bu çıkışlardan gelen voltaj, telefonumuzun ihtiyacı olandan çok daha fazla olduğu için mutlaka arada bu voltajı ve amperi düşürerek sabitleyecek bir ara cihaza ihtiyacımız olacaktır. Bu ara cihaz için ise en iyi seçim USB çıkışlı araç şarj cihazlarıdır. Bu araç şarj cihazlarını parçalayarak artı ve eksi kutuplarını güneş panelinin çıkışlarına bağlayarak işlemimizi tamamlamış olacağız. Araç aküleri 12V elektrik vermekte, güneş panelleri ise çoğunlukla 10-14V arasında bir elektrik gücü vermektedir. Yani ihtiyacımız olan 12 Volt’u 5.5 Volt’a düşürecek bu ara cihaz bizim işimizi görecek ve telefona sabit olarak 5.5 Volt elektrik verecektir. Tüm akıllı cihazları şarj edebilecek güce sahiptir!

Güneş paneli ile elektrik depolama

Güneş paneli ile üretilen elektriği depolamak için ise yine USB ile şarj olan powerbank cihazlarını kullanmamız yeterli olacaktır. Ortalama 8.000 mAh gücüne sahip bir powerbank’i bir günde doldurabilen güneş panelleri günlük telefon şarjı ve aydınlatma ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

Eğer üretilen elektriği powerbank'te değil de depolama alanı daha büyük bir aküde depolamak isterseniz de 12 Volt elektrik çıkışı veren kuru akü satın almalısınız. Ortalama fiyatı 30 TL olan bu aküleri şarj etmek için ise güneş panelinin artı ve eksi kutuplarına direkt olarak bağlamanız yeterli olacaktır. Araç şarj cihazını ise aküye bağlayarak yine ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Powerbank Nasıl Yapılır?

Powerbank yapmak oldukça basit ve piyasada satılan powerbank cihazlardan daha yüksek performans almamızı sağlayacak bir yöntemdir. Piyasada satılan 10.000 mAh gücünde bir powerbank ortalama 100 TL'ye satılırken, aynı güçte bir powerbank yapmamız ortalama 25 ile 30 TL maliyet ile kendimiz yapabiliriz.

Powerbank'in temeli olan akü alarak bu işleme başlamamız gerekiyor. 12V çıkışlı, yüksek kapasiteli bir akü alarak powerbank cihazlardan çok daha kaliteli bir ürünü kendimiz yapabiliriz. Alacağımız akünün küçük boyutlarda olmasına ve yüksek kapasiteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Aldığımız aküyü tekrar şarj edebilmek adına 12V çıkışlı bir şarj cihazı bulmamız gerekiyor. Bu şarj cihazının amperine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı değerlerde veya 1-2 eksiği ya da fazlasına sahip olması gerekmektedir. Aküyü şarj etmemiz için oldukça önemlidir.

Aküden telefonumuzu şarj etmek için ise ihtiyacımız olan cihaz araç şarj cihazıdır. 12V elektriği 5.5 Volt ve USB kablolarına uygun bir şekilde çevirdiği için telefonumuzu şarj etmek için yeterli olacaktır. Araç şarj cihazlarını sökerek artı ve eksi kutuplarını aküye bağlayıp telefonumuzu şarj edebiliriz.