Günümüzde kamp yapmak isteyip de vahşi hayvanlardan korktuğu için kamp yapamayan bir çok doğa gönüllüsü var. Daha önce ki yazılarımız da yabani hayvanların size zarar verme ihtimallerinin çok düşük olduğunu anlatmıştık ve yabani hayvanlardan nasıl korunacağınızı da anlatmıştık. Korkularınızın tutkularınıza mani olmasına izin vermeyin. Doğa içinde yaşayan vahşi hayvanlarla çok daha güzel. Biz onlara zarar vermezsek, ne yapacağımızı bilirsek onlar da bize zarar vermezler. Bu yazımızda vahşi hayvanların izlerinden bahsedicez. Onları izlerinden tanımak mümkün mü ve izlerini görürsek bu ne anlama geliyor ayrıca izlerini gördükten sonra neler yapmalıyız gibi sorulara cevap vericez.

Hayvan İzleri Belirleme

Vahşi hayvanlardan korkup da kampa gitmeyen ve doğayla arasına mesafe koyanlar, bu yazıyı dikkatle okusunlar. Vahşi bir hayvanının izini görüp hangi hayvana ait olduğunu anlayıp ne yapacağınızı bilirseniz korkmanıza da gerek kalmaz. Lakin hayvanların izlerine rastlamak pek kolay değildir. Hayvanlar yürürken arkalarında bir çok farklı şekilde iz bırakabilirler ayak izi, dışkı, yemek parçaları ve leşler gibi. Bir hayvana ait herhangi bir iz görmek istiyorsanız dikkatli ve sabırlı olmalısınız. Çevrede ki vahşi hayvanların huylarını analiz etmek gerekir. Mesela bakir su ve göl kenarlarında her zaman izler olur, nereye bakacağınızı iyi düşünün. Hayvanlardan korkanlar hayvanların izinin olmadığı yerlerde rahat rahat kamp kurabilirler.

Ayak izleri toprağın durumuna göre değişiklik gösterebilir ve hangi hayvana ait olduğunu anlamada önemldir. Yumuşak bir toprakta ayak izi bozulur. Bu da ayak izlerini görmeyi ve bulmayı çok zor hale getirir. Bir hayvanın ayak izini arıyorsanız zeminin durumuna da bakmalısınız.

Hayvan Ayak İzleri

Hayvanların geride en çok bıraktığı iz ayak izidir. Ayak izinden hayvan hakkında bir çok bilgiye sahip olabiliriz. Hangi türe ve cinsiyete ait olduğu gibi. Ağırlıkları hakkında bile fikir sahibi olabiliriz. Aşağıda bazı hayvanların ayak izleri mevcut.

Peki Ayak İzlerini Görürsek Ne Yapmalıyız?

Bir hayvanın ayak izini gördünüz ve bu ayak izinden hayvanın vahşi bir yırtıcı olduğunu düşünüyorsunuz. Burada karşımızda bir çok ihtimal çıkıyor hayvanın bölgesine çok yakın olabilirsiniz. Oradan ayak izlerinin aksi yönünde uzaklaşın. Çevrenizde ufak su birikintisi, akarsu, dere ve göl olabilir ayak izinin sahibi oraya belirli aralıklarla su içmeye ve avlanmaya gidiyor olabilir. Oradan uzaklaşın ve ses çıkarın. Bilmediğiniz bir bölgede su kenarlarında kamp atmayın. İzler tesadüfen orada oluyor olabilir. Hayvan tesadüfen oradan geçip gitmiş bir daha geçmeyecek olabilir. Özellikle küçük yırtıcılar için (çakal,kurt,tilki gibi) bu oldukça olası.

Eğer izler bu küçük yırtıcılara ait ise ve oraya kamp atarsanız bu ufak yırtıcılar size zarar vermeyecek ama orada olduğunuzu bilecekler. Hatta gece çadırınıza girdikten sonra gelip çevrede bıraktığınız yiyecekleri ve çöpleri karıştıracaklardır. Ateş yanıyor ise hiçbir hayvan kampınıza yaklaşmaz. Hayvanlar insan sesinden kaçarlar. Ses çıkarıp ateş yakarsanız korkmanıza gerek kalmaz. Büyük ihtimal karşılamazsınız bile. Hayvanlarla hiç karşılaşmak istemiyorsanız ayak izlerine ve diğer izlere hiç rastlamadığınız yerlerde kamp atıp rahat hissedebilirsiniz.