İlk defa kamp yapacak olan kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken, kamp hayatında işe yarayacak yöntemleri dikkatle okumalısınız. Kamping alanlarında kamp yapacak olanlar için ya da arabaları ile seyehat edecekler için bu kurallar geçerli değildir. Ancak doğal kamp alanlarına otostop veya farklı ulaşım yolları ile gidecek olanların mutlaka bilmesi gerekmektedir.

Çadır Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kamp yapmak için çadır seçimi tartışmaya açık bir konu. Maddi durumunuz ya da hangi koşullarda kullanacağınıza göre seçim yapmanız gerekmektedir. İlk kamp deneyimlerinde genellikle daha düşük bütçeli yazlık çadırlar tercih edilmektedir. Yazlık çadırlar ile sahil bölgelerinde rahatlıkla kamp atabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinde bulunan 40-50 liralık çadırları ve tek tenteli çadırları kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Alacağınız çadır yazlık ve sahil bölgelerinde kullanım için olsa bile mutlaka çift tenteli olmalıdır. Olası bir yağmur durumunda tek tenteli çadırlar dayanıksız kalacak ve içeri su geçirecektir. Suya dayanıklı olanlar bile nemlenerek içeride su buharcıkları oluşturup yine ıslanmanızı sağlayacaktır. Yazın kullanabileceğiniz en uygun fiyatlı çadır Arpenaz 2 Modelidir. Çadırın içerisine güneş girmesin, serin ve karanlık olsun diyorsanız fiyatı biraz daha arttırıp Fresh & Black modelini tercih edebilirsiniz.

çadır seçimi nasıl yapılmalı?

Kamp Çantasında Neler Olmalı?

Kampa çıkarken minimum 50 Litre bir kamp çantasına ihtiyacınız bulunmaktadır. Çadır ve mat bağlamak için özel bölümleri bulunan, bel desteği ile uzun yürüyüşlerde belinizi ağrıtmayacak bir çanta ile kampa çıkmak çok daha zevkli ve kolay olacaktır. 1-2 haftalık kamplarda 50-60 Litre hacimli bir kamp çantası yeterli olacaktır. Ancak kız arkadaşlarınızın “Şunu da alalım mı berkcaaan lazım olur mu kiiiii?” gibi sözlerine itibar etmeyin! Sırtınız kopar, 10 yıl yaşlanırsınız!

Kamp çantanızda çadır, mat ve tulum gibi kamp yapmanın ana malzemeleri mutlaka olmalıdır. Bu kamp malzemelerini çanta içerisine kesinlikle koymuyoruz ve kamp çantamızın alt kısımlarına veya yanlarına bağlıyoruz. Kamp çantasına ihtiyacım olur diyerek konulan eşyaların bir çoğuna ihtiyacınız olmadığını hatırlatmamızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Çantanızda minimum eşya taşıyarak en az yükü taışmalısınız.

Kamp çantanızda 1-2 haftalık sürelik ihtiyaçlarınızı karşılayacak malzemeler olmalıdır. Tabii ki yiyecek içecek götürmeniz büyük bir hata olacaktır. Kamp çantasının içerisinde 2-3 parça kıyafet uzun kollu ya da hırka gibi kıyafetlerden azami ölçüde almanız yeterli olacaktır. Aydınlatma sorununu çözmek içinde mutlaka yanınızda hedef odaklı ve yaygın ışık veren el fenerleri ve 2 haftalık pil stoku bulunmalıdır. Bunun yanında çakmak, kibrit ve magnezyum çubuğu gibi ateş başlatıcı nesneler bulundurmakta fayda var.

Kamp Çantasında Neler Olmalı?

Kamp yapmak için ihtiyacımız olan temel eşyalar;

  • Çadır
  • Uyku Tulumu
  • Mat veya Şişme Yatak(Çok Ağırdır)
  • Aydınlatma malzemeleri ve pilleri
  • Ateş başlatıcılar
  • Minimum giyecek
  • Tıbbi Malzemeler(Ağrı kesiciler, Tentirdiot vb.)
  • Çöp Torbası!
  • Kesici Aletler
  • Tencere, tava, çaydanlık gibi ürünler

Kamp Alanı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kamp alanı seçimlerinde kendi imkanlarınızı ve gideceğiniz doğal kamp alanının imkanlarını karşılaştırmanız gerekmektedir. Kamp yapacağınız bölgeden karşılayamayacağınız ihtiyaçları listelemeniz ve şartlara uygun bir hazırlık yapmalısınız. Gideceğiniz mekanları daha önceden araştırmalı, ulaşım imkanlarını iyi analiz etmelisiniz. Doğal kamp alanlarında su kaynakları ya da diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kaynakların olup olmadığını iyi sorgulamalısınız.

Birden çok kamp alanı ziyaretlerinizde mutlaka rota çıkarmalısınız. Gideceğiniz yerlerin planını ve bölgede kaç gün kalmanız gerektiğinin analizini yaparak daha güzel bir kamp geçirmenizi sağlayabilirsiniz.

Çadırda Geçireceğiniz lk Gece

Özellikle kadınların en çok korktuğu şeylerden biride çadırda geçirilen ilk gecedir. Daha önce hiç yaşanmamış bir deneyim, doğa, kuşlar, böcekler ve hayal dünyasında canlanan ayılar, domuzlar vb... O çadırın içerisindeyseniz size hiç bir şey olmayacaktır. Gün boyu çadırın kapısını açık bırakmadıysanız içeri böcek ya da diğer yaratıklar büyük ihtimal girememiştir.

Kampta ilk gecei

Çadırda uyurken etraftan bir çok ses gelecek... o ses mutlaka gelecek ama. Merak etmeyin, korkmayın çadırınızın yanında büyük olasılıkla kimse yürümüyor ya da birisi sizi öldürmeye gelmedi. etrafta koşan kedi, köpek ya da diğer küçük yaratıklardır. Bazen ağaca konan minik bir kuştur.

Eğlenin ve kamp atmaya devam edin... Kamp özgürlüktür, yaşam felsefesidir.