Bir kampın olmazsa olmazlarındandır kamp ateşi. Gerek ısısı olsun gerek çevreye verdiği ışı olsun gerekse yırtıcı hayvanlardan koruması kamp ateşini çok önemli kılıyor. Lakin kamp ateşini yakmak basit gözükse de onu sürekli aktif halde tutmak biraz zordur. Sürekli odun bulmak ve sönmeden ateşe atmak gerek.

Gece karanlığında odun bulmak da oldukça zor hatta belki tehlikeli bile olabilir. İşte bu yüzden gündüzden hazırlayacağınız bir sistem ile gece boyu sönmeyen ateşe sahip olabilirsiniz. Üstelik yemeklerinizi de pişirmek için de oldukça ideal. Bu yöntemin adı İsveş ateşi.

Anadoluda kütük sobası adı ile de geçiyor. İsveç ateşi nasıl yakılır ve hangi malzemeler gereklidir birlikte bakalım.

İsveç Ateşi için Gerekli Malzemeler

Uzun süre sönmeyen İsveç ateşi yakmak için çok fazla malzemeye gerek yok aslında.

 • Büyük irice bir kütük.
 • Ateş başlatmak için kuru ot, ince dallar ve kurumuş yosunlar.
 • Son olarak kütüğü yarmak için bir balta.

İsveç Ateşi Nasıl Yakılır? Resimli Anlatım

 • İsveç ateşini yakmak için ilk olarak ana malzememiz olan irice bir kütük buluyoruz. Örnekte ki gibi.

  İsveç ateşi nasıl yakılır? Adım 1

 • Daha sonra bulduğumuz bu iri kütüğü kesmek için yanımızda getirmiş olduğumuz balta veya testereden yaralanıyoruz. Kütüğü en az 4 parçaya bölüyoruz. Bu işlem sırasında balta kullanırken dikkat etmenizi öneriyoruz. Balta kullanmasını bilmiyorsanız denemeyiniz.

  İsveç ateşi nasıl yakılır? Adım 2

 • Sıra geldi uzun süre yanacak olan İsveş ateşini başlatmaya. Daha önceden toplamış ve hazırlamış olduğunuz kuru ot, ince dallar ve kuru yosunları kütüklerin ortasına gelecek şekilde koyuyoruz. Ardından koyduğumuz bu malzemeleri ateşe veriyoruz ve biraz yelliyoruz.

  İsveç ateşi nasıl yakılır? Adım 3

 • Ateşin iyice büyümesi ve kütüklerin tamamını sarması için yelleyip bekliyoruz.

  İsveç ateşi nasıl yakılır? Adım 4

 • İsveç ateşimiz artık hazır durumda. Saatlerce sönmeden yanacak bir ateşe sahip olmak bu kadar kolay işte. Kütüklerin üstünde istediğiniz yemeği gönül rahatlığı ile pişirip yiyebilirsiniz.