Kış kamplarının en büyük sorunlarından biridir çadırın içini ısıtmak. Eğer yeteri kadar sağlam bir tulum ve çadıra sahip değilseniz bu daha çok üşümenize sebebiyet verecektir. Daha çok üşümek de sizi oldukça tehlikeli bir yola sokabilir. Çadırın içini ısıtmak için havalandırmayı kapatmanız sizin için çok daha kötü olacaktır. Havalandırmayı kapatmak yoğuşmaya neden olacak ve çadırın içinde ki her şey siz de dahil ıslanacak ve daha çok üşüyeceksiniz.

Çadırın İçi Nasıl Olmalı

Oldukça sağlam bir tuluma sahip olsanız bile eğer iyi bir mata veya şişme yatağa sahip değilseniz uyku tulumunuz sizin vücut sıcaklığınınızı korumak da zorlanacaktır. Bu sebeple kalın bir mat veya şişme mat mutlaka olmalı. Hava ne kadar soğuk olursa olsun havalandırmayı kapatmayın.

kamp çadırı nasıl ısıtılır?

Kamp Çadırı Nasıl Isıtılmalı?

1-) Mum ile Çadırın İçini ısıtmak: Çadırınızın içinde yakacağınız 1 adet mum çadırın içerisinde ki sıcaklığı 2 dereceye kadar arttırabilir. Yalnız yakacağınız muma oldukça dikkat etmeniz gerekir. Yakacağınız mumlar için korumalı mumluklar almalısınız. 2 adet mum yakmak çadırın içini belirgin derece ısıtır. Uyuyana kadar mumları yakabilir ve uyumadan hemen önce mumları söndürüp uyuyabilirsiniz. Böylece çadırın içi ısınmış olacak ve uyumanız kolay hale gelecek.Mumlukları da çadırın üstünde ki kancaya asıp biraz aşağı sarkıtabilirsiniz. İsterseniz uyurken mumları söndürmeyebilirsiniz ama korumasını iyi yapmış olmanız gerekiyor.

2-)Gazlı Sobaİle Çadırın İçini Isıtmak: Kamplarınız da yemek pişirmek için yanınızda taşıdığınız mini kamp ocaklarını çadırınızın içini ısıtmada da kullanabilirsiniz. Yalnız bunu n için mini tüpünüze resimde görmüş olduğunuz gibi ayrı bir ısıtıcı başlıalmalısınız ki daha iyi ısıtsın.

Bu sistem çadırınızın içini kısa sürede oldukça sıcak hale getirecektir. Soba çalışırken havalandırmayı kapatmayın. Gazlı sobanız çalışırken uykuya dalmayın. Uyumadan hemen önce sobayı kapatın ve mini tüpünüzü çadırdan çıkarın. Çadırın içinde ki ısı rahatça uyumanıza yetecektir.

gazlı soba

3-) Sıcak Su İle Çadırın İçini Isıtmak: Çadırınızın içini ve tulumunuzun içini sıcak su ile ısıtabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ateşte ısttığınız suyu kalın pet şişelere koymak. Mümkünse büyük kola şişelerine koyun. Su şişeleri sıcak suya karşı dayanıklı değil, ısınayım derken ıslanıp haşlanmayın. Plastik sıcak su torbasıyla da çadırınızı veya tulumunuzun içini sıcak tutabilirsiniz.

4-) Sıcak Taş İle Çadırın İçini Isıtmak: Kulağa delice gelebilir ama bu mümkün. Ateşte ısıttığınız taşlarla su kaynatabildiğiniz gibi çadırınızın içini de ısıtabilirsiniz. Yalnız burada taş seçimini iyi yapmanız gerekiyor. Dere yatağında ki taşları ve ıslak taşları seçmeyin ki yüksek ateşte taşlar parlanmasın.

kamp ateşi

5-) Cep Sobası İle Çadırın İçini Isıtmak: Piyasada 10’larca farklı türü bulunan cep sobaları ortalama olarak 40 ila 70 derece arasında 3 ila 6 saat ısı veriyor. Fiyat yükseldikçe fiyat ve performans artıyor diyebiliriz. Tek kullanımlık olaranları da mevcut , tekrar tekrar kullanabileceğiniz ürünlerde mevcut. Tek kullanımlık cep sobalarının fiyatı 1-2 lira. Çadırınızın ve tulumuzun içerisinde 2’şer tane atmanız sizi ve çadırın içini rahatlıkla ısıtacaktır. Tekrar kullanılabilen türlerinin fiyatı 20 lira civarında. Ortalama 1-2 saat kadar ısı veriyor. Süresi bittiğinde kaynar su da bekletiyorsunuz ve tekrar kullanıma hazır hale geliyor.

6-) Sarjlı Cep Sobası: Çok kullanışlı olan bir ürün. Çok fazla ısı vermese de ısınmanızı ve rahat uyumanızı sağlayacaktır. Powerbank ile sarj oluyor olması da ayrı bir güzel. Ortalama 30-50 derece arasında 1-3 saat ısı veriyor.