Kamp çadırı kurulumu her çadır için farklıdır. Aldığınız çadırın kurulumu için mutlaka gitmeden önce evinizde ya da farklı bir mekanda mutlaka test etmelisiniz. Yeni aldığınız çadırı denemeden kamp alanına kesinlikle gitmeyiniz. Fabrika üretimi olan çadırlar genellikle test edilmiş olsa da bazı ürünlerde sorun olabilmektedir. Bu tür durumlarda kamp alanında mağdur olmamak için mutlaka çadırınızı test etmeniz ve kurulum pratiği yapmalısınız

Kamp Çadırı Nasıl Kurulur?

Kamp çadırı kurulumu bazı marka ve modeller dışında genellikle aynı standarta göre kurulmaktadır. Yeni aldığınız çadırınızın paketinden 2 adet pol(çubuk) çıkması gerekmektedir. Bu poller lastik ile birbirine geçirilip, 2 adet uzun pol oluşturulması gerekmektedir.

Çadır paketinden çıkan polleri birbirlerine sabitledikten sonra eğer aldığımız çadır çift tenteli ise, iç tentesine çağraz olarak uygun yerlerden geçiriyor ya da sabitliyoruz. Bu sabitleme işlemini yaparken polleri gererek iyice sağlamlaşmasını sağlıyoruz. Eğer tek tenteli bir çadır modeli kullanıyorsanız direkt olarak pol yuvalarına sokarak çadırımızı gerdiriyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra çadırımız büyük ölçüde şeklini almış olacak ve kullanım için uygun bir hal alacaktır.

Çadır Polleri

Kamp Çadırı Kurulumu ve Sağlamlık

Kamp çadırı kurulumunda polleri uygun yuvalarına yerleştirdikten sonra mutlaka çadırımızı sağlama almalıyız. Olası bir rüzgar ya da yağmur durumunda çadır ve pollerin zarar görmesini engellemek için tüm işlemleri özenle yapmalıyız. Özellikle çadır ile birlikte verilen kazıkları çadırın dört bir köşesine sağlam bir zemine çakmalıyız. Bu çakma işleminde taş kullanmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Şiddetli rüzgarlarda çadırınızın pollerinin esnemesini ve kırılmasını engellemek için ise kapının sağ ve sol taraflarından ip ile bağlamalısınız. Hemen hemen her çadırın içerisinden çıkan ipler yardımı ile çadırımızı bölge de bulunan uygun yerlere bağlamamız gerekmektedir.