Kamp çadırları, kamp yapılacak mevsime göre değişmektedir. Yazlık çadırlar, 3 mevsimlik çadırlar, 4 mevsim çadırlar ve 5 mevsim çadırlar olmak üzere 4 farklı çadır türü bulunmaktadır. Kampın yapılacağı bölgeye ve hava koşuluna göre değişen çadır tipleri, sizi en iyi şekilde koruyacak ve yarı yolda bırakmayacak şekilde tasarlanmaktadır.

Yaz mevsimi dışında kullanılacak Kamp çadırları, oldukça dayanıklı ve kaliteli olması gerekmektedir. Aynı zamanda ısı yalıtımı, su geçirgenliği ve havalandırma sistemi de dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almaktadır. Yazlık çadırlarda ise su geçirgenliği olmazsa olmaz kuraldır. Ancak diğer özelliklerin olup olmaması pek önemli değildir. 

Yazlık Çadırlar

Yazlık çadırlar da dikkat etmeniz gereken konular su geçirgenliği ve çift tenteli olmasıdır. Çadırlarda havalandırma sistemini ve su geçirme kalitesini arttıran en önemli unsur çift katmanlı olmasıdır. Yazlık çadırlar diğer mevsimlerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Çadır tipleri arasında en ucuz olan çadır tipi de yazlık çadırlardır. 

En ucuz çadır 40 TL seviyesinden başlamaktadır. Genellikle çift kişilik olarak satılan yazlık çadırlar, tek kişi kullanımı için uygundur. Sadece yazın kullanım için ve su geçirmeyen en güzel çadır modeli ise Arpenaz 2 modelidir. 2 kişilik çadır ve 3 kişilik modelleri olan çadır, 89 TL'den başlayan fiyatlarla satılmaktadır. 

3 Mevsim Çadırlar

İlkbahar, Yaz ve Sonbahar mevsimleri için kullanıma uygun olan bu çadır tipleri, yoğun yağışlara ve rüzgara karşı dayanıklıdır. Genellikle 50 km/s hızında rüzgara dayanıklı olan bu çadır tipleri, yazlık çadırlara göre biraz daha pahalıdır. Uzun ömürlü olması ve dayanıklı olması ise en önemli konular arasında yer alıyor. Arpenaz modellerini ya da Husky Bizam modelleri bu mevsimler için en uygun çadır tipidir. 

Fiyatları genellikle 150 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Kaliteli 3 mevsim çadır fiyatı ise genellikle 350 TL'den fazladır. Husky, Evolite ve Quechua markaları tercih edilmelidir.


4 Mevsim Çadırlar

Yılın her dönemi kullanılabilen, yoğun kar yağışı olan hava durumlarında da kullanabileceğiniz özel yapım çadır tiplleridir. 4 Mevsim çadırlar genellikle daha basık ve geniş olmaktadır. Kışın şiddetli rüzgarlara ve kar fırtınalarına dayanabilmesi için özel olarak üretilmiştir. Kar kızaklarının ve tabanının da kar yağışlarından etkilenmemesi gerekmektedir. 

4 Mevsim çadır denilince Türkiye'de akla ilk gelen marka ise şüphesiz Husky'dir. Husky Fighter ve Husky Flame modelleri ise 4 mevsimlik çadır için en uygun çadır modelleridir. Fiyatları genellikle 600 ile 800 TL arasında değişmektedir. Ancak daha kaliteli ve üst düzey bir ürün almak isterseniz 1.500 TL'ye kadar çıkabilmektedir. 

5 Mevsim Çadırlar

Yaz mevsiminde ve yüksek irtifa alanlarında kullanılan çadırlara verilen isimdir. Yüksek rakımlı bölgelerde, dağ zirvelerinde ve birçok hava koşulunda sizi yarı yolda bırakmayacak çadır tipidir. Özellikle dağcıların ve profesyonel kampçıların tercih ettiği model, en pahalı çadır modelidir. 

Yüksek irtifa uyumlu, her türlü hava koşulunda dayanabilen kaliteli çadırların fiyatı genellikle 1.000 TL ile 1.500 TL'den başlayarak 10.000 TL'ye kadar çıkabilmektedir. Dağcılık ve kış kamplarında hayati önem taşıyan bu çadırlar,  sizi yolda bırakmayacak ve her türlü hava koşulunda sizi koruyacaktır.