Kamp çantası bir kampçı için olmazsa olmazdır. Kamp alanında kullanacağı her şeyi sırt çantasında taşır. Kamp çantası kampçının en yakın dostudur. Ama bu dostun yükünü taşımak bazen işkence haline gelebilir. Gereksiz yere çantaya konulan eşyalar veya düzensiz çanta dizimi bel ağrılarına sebebiyet verip kampı çileye dönüştürebilir. Bu gibi durumları önlemek aslında çok kolay. Ufak bilgilerle bu sorunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Kamp Çantası Hazırlama

İlk olarak daha ki önce ki kamplarda kullanmadığınız malzemelerinizi boş yere çantanıza koyup alanı daraltmayın ve gereksiz yük almayın. Kamp çantası hazırlamak aslında çok eğlencelidir. Taşırken de eğlenceli olmasını istiyorsanız gereksiz eşyalarınızı evde bırakmanız gerekecek.

1-) Öncelikle kamp için temel malzemelerinizi belirleyin. Çadır, tulum,mat veya şişme yatak bunlar bir kampçının sırt çantasında mutlaka olması gereken temel kamp malzemeleridir.

2-) Sırt çantanızın en alt kısmında ki sıkıştırma perlonlarına çadırınızı koyabilirsiniz. Uyku tulumunuzu çadırınızın yan taraflarında bulunan sıkıştırma perlonlarına koyabilirsiniz. Matınızı da gene yan taraflarda ki perlonlardan birine ya da en üst tarafta ki perlona koyabilirsiniz.

3-) Her an ihtiyacınızın olabileceğini düşündüğünüz malzemeleriniz çantazının dış yüzeyinde ki fermuarlı ceplere koyun. Örneğin pil, powerbank,fener,kafa lambası,ilk yardım malzelemeleri

4-) Kamp alanına ulaşana kadar size gerek olmayacak olan malzemelerinizi çantanıza ilk olarak yerleştirin. Yani bu eşyalar çantanın en alt kısmına gelecek. Örneğin yedek giysiler, çorap, iç çamaşırı, kamp mutfak malzemeleri.

5-) Çadırınızın orta kısmına orta ağırlıktaki malzemelerinizi koyabilirsiniz. Örneğin kamp ocağı, ,suluk,ateş başlatma setleriniz ve varsa diğer dolgu malzemelerinizi kalan boşluklara uygun şekilde sıkıştırın.

6-) Çadırınızın en üst bölümüne en ağır yüklerinizi koyabilirsiniz. örneğin ağır kar botları,var ise konserveler,balta ve bıçak gibi. Kalan boşluklara yine varsa dolgu malzemelerinizi sıkıştırabilirsiniz.

Hazırladığımız listedeki kamp malzemelerini örnek olarak verdik. Siz kendi malzemelerinizi buradaki dizim mantığına göre dizmelisiniz. En hafif ve kamp alanına kadar kullanmaya gerek olmayacak malzemeler en alta, orta ağırlıkta ki ihtiyaç anında ulaşılabilir bölgede olması gereken eşyalar orta bölüme son olarak en ağır ve her an lazım olabilecek eşyalarınızı çadırınızın en üst bölümüne ve etrafında ki fermuarlı küçük bölmelere koyun. Eğer uzun süre yürüyecekseniz gereksiz ağırlık oluşturacak eşyalarınızı yanınızda götürmeyin.