Kamp konusunda en çok korkulan konulardan birisi hiç şüphesiz yabani hayvanlardır. Ülkemizde oldukça az olmasına rağmen belli bölgelerde sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Yabani hayvanlar ile mücadele etmek, onlardan kurtulmak için birçok yöntem olmasına rağmen, en iyi çözüm o bölgeleri ziyaret etmemektir. 

Kampta hayatınızı tehlikeye atabilecek ve Türkiye'de nadir de olsa görülebilecek hayvanlar; Ayı, yılan, kurt, tilki ve akrep gibi birçok hayvan bulunmaktadır. Kampta Ayı ile karşılaşmak!

En tehlikeli hayvan olarak gözükmesine rağmen kurtulmak oldukça kolay, saldırma ihtimali ise düşüktür. Ayılar genellikle kendi bölgelerini ve yavrularını korumak için insanlara saldırırlar. Aynı zamanda ayılara karşı ölü taklidi yapmak kesinlikle işe yaramamaktadır. Ayılar ile karşılaşıldığı zaman el ve kollarınızı açarak ondan daha büyük görünmeye çalışın, yüksek sesle bağırın. Ayıyı bu şekilde korkutmaya çalışarak onu kendinizden uzak tutabilirsiniz. Ayı olan bir bölgeye gitmeden önce yanınıza torpil almanız kesin çözüm sunacaktır. Ayı bulunan bölgelerde kamp yaparken yarım saat aralıklarla 1 adet torpil patlatmanız yeterli olacaktır.

Ayıdan koşarak kaçamazsınız. Ağaca tırmanmanız bir işe yaramayacaktır. Ona karşı psikolojik olarak üstünlük kurup ondan daha güçlü olduğunuza inandırmanız gerekmektedir. Yüksek ses ve elbiseniz yardımı ile hacim büyütmeniz gerekmektedir. Bir ayı size saldırdığı zaman yüz üstü yatıp cenin pozisyonu almanız kafanızı elleriniz ile korumanız en iyi çözüm olacaktır. 

Türkiye'de ayı bulunan yerler genellikle orta ve doğu karadeniz bölgeleridir. Akdeniz ve Ege bölgelerinde ayı görülmemektedir. Ayıların en sık görüldüğü bölgeler Kastamonu, Giresun ve Artvin gibi illerdir. Nadir de olsa iç Anadolu bölgelerinde de görülmektedir.