Kamp yapmak için gerekli olan malzemeler, kamp yapacağınız bölgeye ve hava şartlarına göre değişim göstermektedir. Kış kamplarında ve yüksek irtifa kamplarında kullanılacak malzemeler farklılık göstermektedir. Kamp yapmak yapabilmek için gerekli malzemelerin ilk sırasında çadır gelmektedir. Kamp yapmak için gerekli malzemeleri temin ederken, aldığımız malzemelerin hafif olmasına özen göstermeliyiz.

Çadır

Kamp yapmak için ilk önce mutlaka bir çadırımızın olması gerekmetkedir. Kamp alanında kalitesine en çok ihtiyacımız olan ürün çadırdır. Çadırınızın bulunduğumuz ortamın şartlarına uygun olması, oluşabilecek her türlü hava olayına dayanıklı olması gerekmektedir. Özellikle yüksek irtfa ve kış kamplarında kullanacağınız çadırların seçimini çok iyi yapmalısınız

Çadır

Mat & Şişme Yatak

Kamp alanlarında çadır zemininde rahat uyumanızı sağlayacak ve rahat bir gece geçirmeniz için oldukça önemli bir konudur. Alacağınız matın kalınlığı zemin ile ilişkinizi ve zeminin sertliğini o kadar iyi kesecektir.

Şişme Yatak kamp çantanızda fazla yer kaplaması ve ortalama 3 ile 4 kilo arasında olması bir dezavantajdır. Ancak kamp sırasında oldukça rahat etmenizi sağlayacaktır. Uzun süreli kamp planlarınızda 3-4 kilo daha taşıyıp muhteşem bir konfor ile kamp atmak için göze alınabilir.

Çadır Matı

Uyku Tulumu

Yaz kamplarında bile ihtiyacınız olacak, kamplarda hayatınızı kurtaracak olay şey ise uyku tulumudur. Özellikle kış kamplarında çadırınız ne kadar iyi olursa olsun sağlam bir uyku tulumunuz yok ise kesinlikle yola çıkmayın.

Türkiye şartlarında almanız gereken uyku tulumu her mevsim için farklılık göstermektedir. Yaz kampları için 15 derece komfor limiti olan uyku tulumunu tercih etmelisiniz. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde ise 0 derece ya da -5 komfor seviyesinde uyku tulumu tercih etmelisiniz. Türkiye şartlarında, kış kamplarında ise -10 ile -20 derecelik uyku tulumları yeterli olacaktır.

Uyku Tulumu

El feneri, Şarj Üniteleri, Elektrik Temini

Kamp alanında en çok ihtiyacınız olan bir diğer konu ise aydınlatma konusudur. El feneneri seçiminde harcadığı güç, minimum enerji ile maksimum aydınlatma sağlaması konusunda dikkatli olmalısınız. El feneri kalitesiz olursa, kullandığınız süre boyunca harcayacağınız pil, fener parasını geçecektir.

Doğa yürüyüşlerinde oldukça işe yarayacak bir aydınlatma cihazı ise Kafa lambasıdır. Kafa lambası ile iki elinizi rahatlıkla kullanabilir ve etrafınızı aydınlatabilirsiniz.

Kamp alanlarında telefonunuzu şarj edebilmek için powerbank gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz. Kısa süreli kamplar için powerbank cihazlar ihtiyacımızı gidersede malesef uzun süreli kamplarda bu geçerli değildir.

Uzun süreli kamplarımızda elektrik üretmek ya da çevreden yararlanmalıyız. Elektrik üretmek için kamplarda en iyi yöntem ise güneş paneli kullanmaktır. Güneş paneli ile üreteceğimiz 10 ile 15 Volt arasında elektrik, günlük şarj ihtiyacımızı ve aydınlatma ihtiyacımızı sağlayacaktır. Üretilen elektriği depolamak için ise powerbank kullanabilirsiniz.

kamp aydınlatması

Kamp Mutfak Malzemeleri

Kampta yemek yapmak, su kaynatmak gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak için mutlaka tencere, tava ve çaydanlık gibi ürünler götürmek zorundayız. Ancak evlerimizde kullandığımız bu ürünler oldukça yer kaplayacağı ve kamp sürecinde yıpranacağı için, özel olarak üretilen malzemeleri tercih etmeliyiz.

Kamp için özel olarak üretilen ve iç içe geçebilen mutfak malzelemeleri hem hafif, hemde olabildiğince az yer kaplamaktadır.

Diğer Kamp Malzemeleri

Diğer kamp malzemeleri listesi oldukça kalabalık. Kamp yapacağınız alanına, doğabilecek ihtiyaçlara göre şekillendirmek size kalmış. Unutmayın en az eşya ile en yüksek verimi almak için uğraşmanız, daha sağlıklı bir kamp geçirmenizi sağlayacaktır.

Testere kamp alanında odun temin etmek ya da mevcut odunları daha küçük parçalara bölmek için gerekli olabiliyor. Oldukça küçük boyutlarda portatif kamp testereleri bu iş için ideal.

Alternatif ateş başlatıcılar, kamp alanında zor durumda kalmanız veya çakmak, kibrit gibi ürünlerin kalmadığı durumlarda hayati önem taşımaktadır. Sizi asla yarı yolda bırakmayacak ürün ise magnezyum çubuğudur.

Yanınızda ihtiyacınız olduğundan daha fazla kalem pil bulundurmalısınız. Olası kötü durumlarda gerek ateş başlatmak, gerek fener ihtiyacı gibi bir çok durumda kullanabilirsiniz.

Kamp ocağı, ateş yakılmasının yasak ya da tehlikeli olabileceği mekanlarda yemek yapabilmek adına mutlaka bulundurmanız gereken bir kamp malzemesidir. Kamp ocağı oldukça düşük maliyetlere temin edebileceğiniz ancak hayati önem taşıyan bir üründür.