Kamp ocakları, ateş yakmanın yasak veya tehlikeli olduğu bölgelerde mutlaka kullanmamız gereken hayat kurtaran bir araçtır. Kış kamplarında ıslak odun veya ateş başlatamama gibi sorunları aşmak için mutlaka kamp ocağı satın almalısınız.

Oldukça düşük fiyatlara temin edebileceğiniz kamp ocakları, 2 liralık çakmak gazı ile doldurulabildiğinden maliyetini daha fazla düşürmemize imkan veriyor. Türkiye’nin bir çok ormanlık ve sahil bölgesinde ateş yakmak yasak olduğundan dolayı yemek yapmak veya su ısıtmak gibi ihtiyaçlarımızı karşılamamız mümkün olmuyordu. Kamp ocakları bu sorunu çözerken, tüm hava koşullarında rahatlıkla ateş yakmamızı sağlıyor.

Kamp Ocağı Tüpleri Nasıl Doldurulur?

Kamp ocağında kullanılan tüplerin hemen hemen hepsinde “Yeniden Doldurulamaz” ibaresi yer almaktadır. Kullan at olarak bilinen kamp ocağı tüpleri, yeniden doldurulabilir ve defalarca kullanım için uygundur. Ancak doldurma işlemi biraz risklidir.

Kamp ocağı tüpleri genellikle 500 gram hacim ile satılmaktadır. 20 ile 30 TL arasında piyasada bulabildiğimiz bu tüplerin kamp hayatında kullanım ömrü ise kullanma sıklığınıza göre yaklaşık 10 gün sürmektedir. Bu süreden sonra tüpü tekrar doldurmak ve çok daha ucuza mal etmek istiyorsanız tek ihtiyacımız olan şey çakmak gazı .

Kamp ocağı tüpünü doldurma işlemi, çakmak doldurmak gibi ancak dikkat etmemiz gereken bir kaç konu bulunmaktadır. Öncelikle tüpü zorlamamak ve maksimim fayda almak için hangi boyutlarda ne kadar yükleme yapacağımızı bilmemiz gerekmektedir.

230 gram kamp ocağı tüpüne en fazla 2 adet, 500 gram kamp ocağı tüpüne ise en fazla 4 adet çakmak gazı doldurmalıyız.

Kamp ocağı tüpü doldururken, etrafımızda ateş ya da kıvılcım çıkartabilecek hiç bir şey olmaması gerekmektedir. Telefon, sigara ve diğer elektronik aletleri mümkün olduğunca uzaklaştırın. Dolum esnasında bulunduğunuz ortama size zarar verebilecek kadar çakmak gazı kaçağı olacaktır.