Kış aylarında kamp atmak zorlu bir iştir. Özellikle ülkemizde kış ayları hemen her bölgede soğuk ve kar yağışlarıyla geçer. Hal böyle olunca da kış kamplarında çok daha fazla önlem almak gerekiyor. Kış aylarında kullanasılması gereken çadırlar en az 4 mevsim çift tenteli çadırlardan olmalıdır. Eğer dağlarda kamp atacaksanız 5 mevsim çadırları tercih etmelisiniz. (5. Mevsim yüksek irtifa)

Kış Çadırlarının Özellikleri Nasıl Olmalı?

Öncelikle çadırda kaç kişi kalacağı önemlidir. Çantalarınız ve eşyalarınızın da olacağını hesaba katarsak 2 kişiyseniz en az 3 kişilk çadırınızın olması gerekir. Aksi takdirde çadırda konfor bulmak zor olur uyumakta zorlanırsınız. Günümüzde artık 30 saniyede bile kurulabilen çadırlar üretilmeye başlandı. Kışlık çadır alırken de dikkat etmeniz gereken bir husustur bu. Çadırınızın kolay kurulabilen bir sistemi olmalı. Aksi takdirde zorlu kış şartları altında çadır kurmak işkence haline gelecek ve havanın durumuna göre çadır yağmur veya kar alıp ıslanacak

Kışlık çadırların malzelemeleri diğer çadırlara göre daha farklıdır ve kaliteli olmak zorundadır. Polyester dış yüzeye sahip çadırların su geçirmezliği daha iyi olabilir. Polyester dış yüzeye sahip çadırlar suya karşı başarılı olsa da güneş ışınlarından sizi koruma da çok başarılı değiller. Pamuk dış yüzeye sahip çadırlar polyester çadırlara göre çok daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Çadır alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de çadırın ağırlığıdır. Eğer çadırı sırt çantanızda taşıyacaksanız nispeten hafif bir çadır seçmeniz gerekir. Sırtınızda ağır bir yük ile uzun süre yol almak keyfinizi kaçırabilir. Bu yüzden 3-5 kg dan daha ağır bir çadır almanızı önermiyoruz. Su geçirmeyen kaliteli bir çadır alsanız bile eğer pencereye sahip değilse içeride yoğuşmadan dolayı çadırın içinde her şey siz de dahil sırılsıklam olabilir.

Kışlık çadır alırken bir penceresi olmasına dikkat edin. Soğuk havalarda bile bu pencereyi asla kapalı tutmayın. Çadırın içerisinde eşyalarınızı koyabileceğiniz bir alan olması size çadır içinde daha çok alan bırakacaktır. Eğer 2 kişiyseniz mininum 1 tane bagajı ve 2 kapısı olan bir çadır seçimi yapın. Daha konforlu olması açısından bu oldukça önemli bir unsur.

Çadır Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Konular Nelerdir?

Kışlık çadırlarda en önemli unsurlardan biri de çadırın polleri(çubukları)dır. Kış kamplarında elverişsiz sert hava koşullarına dayanabilen poller olması lazım. Plastik pollere sahip çadırları tercih etmeyin. En kaliteli ve sağlam poller aliminyum pollerdir. Eğer gerçekten sağlam bir çadır istiyorsanız, yağmura da kara da dayansın ve rüzgarda yıkılmasın diyorsanız en azından 700 lirayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ne yazık ki 5 mevsim çadırlar kaliteli malzemelerden üretilmesi dolayısı ile oldukça pahalıdır. Ama kışın zorlu kış şartların altında konforlu uyumak istiyorsanız bu paraları vermek gerekiyor. Kışlık çadırınızı alırken yanında tamir kiti verdiklerinden emin olun. Ayrıca çadırı aldığınız firmanın servisi hakkında bilgi edinin. Servisinden ve garantisinden emin olmadığınız çadırlara servet ödemeyiniz.