Otomatik kamp çadırları, pratik ve kolay kurulumu sayesinde tercih edilmektedir. Özellikle son yıllarda en çok tercih edilen kamp çadırı tipidir. Otomatik kamp çadırı kolay kurulması ve taşıması kolay olmasından dolayı pol geçirmeli çadırlara göre daha avantajlıdır. Ancak sağlamlık konusunda normal çadırlar daha üstün diyebiliriz. 

Otomatik kurulan çadırlar da kendi aralarında ayrılmaktadır. Decathlon'da satılan 2 second modelleri tam anlamı ile otomatik değil, ancak kurması oldukça basittir. 2 second modellerinde çadırın çubukları esnetilerek sıkıştırılıp, bağlanır. Kurulmak istenildiğinde ise bağladığımız bölgeleri çözerek otomatik olarak kurulu hale gelmesi sağlanır. 


Otomatik Kamp Çadırı

2 second modelleri dışında son yıllarda moda olan bir diğer sistem ise mekanik sisteme sahip çadırlardır. Çadırın en üst bölgesinde yer alan ve kapatılan bir mekanizmaya sahip çadır, genellikle tek katmandan oluşmaktadır. 


Oldukça kullanışlı olmasına rağmen 5 mevsim kullanım için elverişli değildir. Genellikle yaz mevsiminde ve sahil kenarlarında tercih edilmektedir. Tek tenteli olması ise büyük dezavantajdır. Çadırınızı uzun yıllar kullanmak ve daha rahat uyumak istiyorsanız kesinlikle manuel kurulum çadırları tercih etmelisiniz. Bu çadırlar genellikle festival ortamlarında ve günü birlik kamplarda kullanılmaktadır.