Kamp hayatının en önemli unsurlarından biridir yiyecek. Gerek kış kamplarında gerekse yaz kamplarında vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlaması açısından oldukça önem taşır. Yaptığımız kamplarda farkında olmadan çok fazla enerji tüketiriz. Kış kamplarında odun toplarken ya da odun kırarken çok fazla enerji harcarız aynı zaman su ve terleme ile birlikte tuz kaybederiz. Aynı şekilde yaz kamplarıda da denizde yüzerken ya da güneş altında ağır çantalarla yürürken haddinden fazla enerji, su ve tuz kaybederiz.

Eğer verimli bir kamp geçirmek istiyorsak kaybetiğimiz enerjiyi yerine koymamız gerekir. Aşırı su ve tuz kaybı insanı oldukça yavaşlatır ve performans düşüklüğüne neden olur. Çok çabuk yorulur ve bitkin düşersiniz. Eğer kış kampındaysanız kaybettiğiniz enerji,su ve tuzu kesinlikle yerine koymalısınız aksi takdirde vücut ısısı düşer çok daha fazla üşürsünüz ve bunun sonucu hayatınız tehlikeye girebilir. Bunların olmaması için kalorisi bol ve protein açısından da zengin olan besinler tüketmek gerekir. İyi bir şekilde beslenmek kampta daha aktif ve çalışkan olmamız sağlayacak.

Kampta Kahvaltı

Günlük hayatımızın en önemli öğünlerinden biri olan kahvaltı kamp hayatında da en önemli öğünlerden biri olarak gösteriliyor. Kampta gün içinde çok fazla enerji harcayıp yorulacağımız için kahvaltıda sıkı bir şekilde beslenmemiz gerekiyor. Eğer hava soğuksa kış kampındaysanız sıcak bir çay vücut ısınızın yerine gelmesini sağlayacaktır. Güç içinde çok fazla iş yapcaksanız odun kırmak ve toplamak gibi kahvaltıda protein ağırlık beslenmenizi öneririz. Protein kaslarınızın daha az yorulmasını sağlayacaktır. Bizim önerimiz ise kamp kahvaltısında konserve ürünler yerine var ise taze sebze ve meyve tüketmeniz. Domates, salatalık, zeytin, peynir ve yumurta kahvaltınızda mutlaka olmalı. Bu besinler sizi zinde tutacak vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırıyor. Özellikle yumurta hem kalori hemde protein açısından zengin olması açısıdan oldukça önemli ve ucuz bir besin. Kahvaltıda yiyeceğiniz 2 adet haşlanmış yumurta gün içerisinde size enerhi olarak geri dönecektir.

Kampta Ara Öğün

Kahvaltıdan sonra çok çalışıp kahvaltıda kazandığınız enerjiyi yakabilirsiniz, en azından bir kısmını. Böyle olunca bir sonra ki öğüne kadar vücut tembelleşmeye ve yorulmaya başlayabilir. Bunun olmasını istemiyorsak ara öğünlerde hafif atıştırmalıklar yiyerek kendimizi zinde tutmaya devam edebiliriz. Ara öğünlerde kuruyemiş ve meyve yemek oldukça yararlı. Eğer mevsim kış ise muz ve mandalina yiyerek enerjik olmaya devam edebilirsiniz. Aynı şekilde yer fıstığı ve badem de çok fazla enerji veriyor. Yaz kamplarında ara öğün olarak salatalık ve elma yiyerek kaybettiğiniz suyu ve enerjinin bir kısmını geri kazabilirsiniz.

Kampta Öğle Yemeği

Öğle yemeği için çok değişik ve doyurucu bir o kadar da leziz bir tarifimiz var. Bu yemeğin bir adı var mı bilmiyorum ama kamplarda herkes tarafından yapılır ve severek yenilir. Gerekli malzemeler iri kıyım bir patates, yumurta ve aliminyum folyo. İsteğe bağlı olarak da baharat ve tuz. Öncelikle iri kıyım patatesimizin üst tarafını kapak şeklinde kesip içini bir yumurta sığacağından emin olana oyuyoruz. Oyma işlemi bittikten sonra oyduğumuz yere 1 adet yumurta kırıyoruz isterseniz baharat da ekleyebilirsiniz. Ardından kesmiş olduğunuz patates kapağını kapatıyoruz sıkıca ve komple her yerini sıkıca aliminyum folyo ile sarıp közün külün içine atıyoruz. Közün ısısına göre pişme süresi değişebilir. Ortalama pişme süresi 20 dakika kadar. Piştikten sonra kapadı açıp tatlı kaşık yardımıyla yiyebilirsiniz. İçine kaşar da atıp kalori oranını arttırabilirsiniz.

Kampta Akşam Yemeği

Bütün gün kamp ortamında çok yoruldunuz odun topla, kır, ateşi yelle etrafı gez derken vücutta enerji azalmaya başladı ve bitkin düştüğünüzü hissettiniz. Artık ateşin başında ziyafet çekme vakti. Kamp hayatında akşam yemeği oldukça önemlidir ve oldukça zevklidir. Yakmış olduğunuz ateşte harika yemekler yapabilirsiniz. Yanınızda getirmiş olduğunuz domates ve sucuklardan harika sucuk ekmeler yapabilirsiniz. Eğer yanınızda patlıcan, biber var ise harika salatalar yapabilirsiniz. Patlıcan ve biberleri közleyin biraz sarımsak ve baharat ile yemeye kıyamayacağınız bir ezme salatanız olsun.