Doğada yapılan spor amaçlı yürüyüşlere Hiking denir. Kamp atarak, konaklamalı doğa yürüyüşlerine ise Trekking denir. Türkiye’de yürüyüş yapan herkes genellikle trekking olarak adlandırılıyor ancak hiking olarak bilinen günlük ve kısa süreli doğa yürüyüşleri trekking değildir.

Trekking ve Hiking Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günübirlik ve kısa süreli yürüyüş olarak bilinen Hiking, doğada yapılan yürüyüşlerdir. Trekking ise yine doğa yürüşüne verilen isimdir, ancak günübirlik değil, kamp atarak veya farklı şekilde konaklayarak yapılan yürüyüşe verilen isimdir. Trekking’e en iyi örnek ise ülkemizin Akdeniz sahillerinde bulunan Likya yoludur. Likya yolu haftalarca süren bir parkur üzerinde yürüyüş ve kamp yapmak üzerine kurulu bir aktivitedir.

Trekking Nasıl Yapılır?

90’lı yıllardan beri çıkarlılan uzun mesafali yürüyüş parkuları Trekking için oldukça uygundur. Likya yolu, Trekking için oldukça zorlu bir o kadar da eğlenceli bir parkurdur. Ancak profesyonel ekipmanınız ve tecrubeniz yok ise bu yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca yaz aylarında da kesinle çıkmamalısınız. Kamp atarak ilerleyebileceğiniz yürüyüş parkurları hakkında kitaplar ya da bir çok kaynak bulabilirsiniz. Bu kaynaklarda yürüyüş yolu üzerinde bulunan su kaynakları ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz noktalar bulunmaktadır. Bir çok il valiliğinin işaretlediği ve kolaylıklar sağladığı yürüyüş parkurları da bulunmaktadır. Trekking yaparken çantanızın minimum ağırlıkta olması ve yanınızda ilk yardım çantası olması gerekmektedir. Ayrıca bolca su taşımalı ve su kaynaklarının yerini iyi takip etmelisiniz. Su kaynakları olan yürüyüş parkurlarında su kaynağının kuruyup kurumadığını mutlaka öğrenmeli ve ona göre tedbir almalısınız.

Hiking Nasıl Yapılır?

Hiking, özellikle İstanbul’da hiking kulüpleri bulunmaktadır. Belgrad ormanları ya da çeşitli doğa bölgelerinde bu yürüyüşler yapılmaktadır. Genellikle 8 ile 12 kilometre aralığında olan yürüyüş parkurları orman ve göl çevresinde yapılmaktadır. En fazla 20 kilometreye kadar yapılan hiking yürüyüşleri, günübirlik ve kısa süreli yürüyüşlerdir. Bu yürüyüş esnasında çantanızın oldukça hafif olması, yanınızda mutlaka su ve ilk yardım malzemeleri bulundurmanız gerekmektedir. Yer yer tempolu olan hiking yürüyüşlerini hafta bir kez yapmanız önerilmektedir.