Ülkemiz dağ yönünden oldukça zengin bir ülkedir. Anadolunun her köşesinde irili ufaklı bir çok dağ ve dağ sırası bulunmaktadır. Bu dağların çoğu kıtaların çarpışması sonucu ortaya çıkan sıkıştırılma ile oluşmuş dağlardır. Ülkemizde batıdan doğuya doğru gidildikçe dağların yüksekliği de artar. Yüksek rakımlı dağlarımızın bir çoğunda kayak merkezleri ve oteller mevcut. Bu kayak merkezlerini her kış mevsimi yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret etmektedir. Türkiye’nin dünyaca meşhur 5 büyük dağını sıraladık.

Ağrı Dağı

Ağrı ve Iğdır illerinde yer alır. Büyük bir kısmı Iğdır ilindedir. En yüksek zirvesi 5173 metre ile Atatürk zirvesidir. Bireysel olarak dağa tırmanmak yasaktır. Tırmanış için gerekli özel izinleri almanız gerekiyor. Ağrı dağının zirvesi yaz-kış 0 derecenin altındadır. Bu yüzden buzullar erimez. Türkiye’de ki en büyük buzul da Ağrı dağının zirvesinde yer almaktadır.

Cilo Dağı

Hakkari Yüksekova sınırları içerisinde yer almaktadır. 4135 metrelik zirvesi ile Türkiye’nin en yüksek 2. Dağıdır. En yüksek zirvesinin adı Uludoruk zirvesidir. Cilo dağının zirvesi de yaz kış erimeyen kar ve buzullar ile kaplıdır. Cilo dağı Toros sıra dağlarının en doğu ucunda yer alır. 3-)Süphan Dağı:Süphan dağı Bitlis ilinde, Van gölünün en kuzey ucunda yer alır. En yüksek zirvesi 4058 metre ile Sandıktepedir. Yaz aylarında dağa tırmanışlar yoğun olur. 2500 metre yükseklikteki Süphan yaylası civarında kamp atabilirsiniz. Dağa çıkmadan önce ilçede ki jandarmadan izin almak gerekli.

Kaçkar Dağları

Doğu Karadeniz bölgesinde, Rize ilinde yer alır. En yüksek zirvesi 3932 metredir. Dağın zirvesinde yaz-kış erimeyen buzullar vardır. Kaçkar dağlarının büyük bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Dağda ki buzul göllerine yaz aylarında geziye ve kamp atmaya gidilir. Dağ kamp için çok elverişlidir. Kamp için en uygun aylar haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır.

Erciyes Dağı

İç Anadolu bölgesinde, Kayseri ilinde yer alır. En yüksek zirvesi 3917 metredir. Zirvesinde her geçen gün azalan ve eriyen buzullar yer almaktadır. Erciyes dağı sönmüş yaşlı bir volkan dağıdır. Kış mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Yazın da kampçı ve doğa severler tarafından ziyaret edilir.