İstanbul'da kamp yapmak diğer illere göre daha zordur. Özellikle doğal güzelliklerin bozulması, her gün artan kentsel yapılaşma sayesinde kamp alanları da azalmaktadır. İstanbul'da kamp yapılacak yerler genellikle kuzey ormanları ve Şile bölgesinde yer almaktadır. Yerleşim bölgelerinin bu kadar fazla olmasına rağmen günümüzde halen kamp yapılacak yerler bulmak mümkündür. İstanbul'da ücretli kamp alanları başında, Şile kamp alanları yer almaktadır. Şile ve Ağva bölgelerinde kamp yapılacak birçok güzel mekan bulunmaktadır. 


İstanbul'un güney bölgelerinde ise kamp yapmak pek mümkün değildir. Silivri civarında kamp bölgeleri olmasına rağmen, Çanakkale bölgesinde yer alan kamp alanlarını keyfini vermemektedir. Ancak hafta sonu kaçamaklarında İstanbul'a olan yakınlığından dolayı tercih edilmektedir. 


İstanbul'da Kamp Yapılacak Yerler

Şile ve Ağva bölgesinde yer alan kamping tesisleri dışında birçok ücretsiz kamp alanı bulunmaktadır. Belgrad ormanları, Adalar ve Karadeniz sahillerinde oldukça güzel kamp alanlarıbulunmaktadır. Ücretsiz ve doğa ile iç içe olan kamp alanlarıda tuvalet, su ve elektrik problemleri bulunmaktadır. Bu tür sorunlar için birçok alternatif çözüm bulabilirsiniz. Özellikle elektrik sorununun çözümü oldukça basittir. Küçük bir güneş paneli ile aydınlatma ve telefon şarj sorunu çözülebilir. Doğal kamp alanları çok daha huzur dolu ve dinlendirici olmaktadır. Özellikle insanlardan uzak sevgilinizle ya da tek başınıza kamp yapmak için en doğru seçim doğal kamp alanları olacaktır. Kamping alanlarında konaklamak, tam anlamıyla kampın tadını vermemektedir. 

Adalar bölgesinde en çok kamp yapılan yer ise Burgaz Ada'da bulunan Madam Martha koyudur. Burada özellikle yaz mevsimlerinde birçok kişi kamp yapmaktadır. İstanbul'un ahengi ve stresinden kurtulmak için bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda Büyük Ada'da da kamp yapılacak bölgeler bulunmaktadır. Ancak Jandarma veya polisten izin almanız gerekmektedir. 

Silivri bölgesinde bulunan kamp alanları ise yaz sezonunda aktif olarak hizmet vermektedir. Genellikle denize girmek isteyenlerin hafta sonu tercih ettiği kamp alanı, bayramlarda ve özel tatillerde oldukça yoğun olmaktadır. Özel araçlarla veya toplu taşıma araçları ile ulaşımı oldukça kolay olmasından dolayı en çok tercih edilen kamp alanları arasında yer alıyor. 

Şile kamp alanları genellikle ücretli tesislerden oluşmaktadır. Ancak ücretsiz de birçok mekan bulunmaktadır. Hafta sonu kaçamakları ve yaz sezonunda tercih edilen kamp alanı, birçok hiking ve trekking rotasına sahiptir. Aynı zamanda çeşitli doğa sporlarının etkinlikleri de bu bölgede yapılmaktadır.