Şehir stresinden kaçmak, dört duvar arasından kaçıp yine dört duvar arasında geçen bir tatil istemeyenler için en güzel çözüm İstanbul kamp alanları’dır. İstanbul’un kentsel yapılaşmasından uzaklaşmak ve doğa ile iç içe bir hafta sonu geçirmek için bir çok alternatif kamp alanı bulunmaktadır. Doğa ile başbaşa kalabileceğiniz, ücretli ve ücretsiz bir çok kamp alanı ile muhteşem bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

1-) Belgrad Ormanları Kamp Alanı

Belgrad ormanı, İstanbul’un merkezine en yakın ve ulaşımı en kolay kamp alanıdır. Doğa’nın bozulmadığı ve koruma altında olan bölge içerisinde bir çok göl ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Aynı zamanda yabani hayatı bozulmayan ender yerlerden biri olma özelliğini koruyor. Bölge içerisinde yer alan Ayvat Gölü etrafında kamp yapabilirsiniz.

Belgrad ormanı içerisinde bir çok yabani hayvan bulunmaktadır. Ancak insanlara zarar vermiyor, kaçak avcılardan dolayı insanlardan korkup kaçıyorlar. Domuz, Tilki, Yılan, Sincap ve bu tarz bir çok canlı ile tanışabileceğiniz belgrad ormanı özellikle geceleri muhteşem bir atmosfere bürünüyor. Bölgede yiyecek içecek alışverişi ve içme suyu olmadığı için mutlaka hazırlıklı gitmelisiniz.

Dipnot : Ateş yakmak kesinlikle yasaktır!

Belgrad Ormanı - Ayvat Gölü
Belgrad ormanları ayvat bölü

2-) Şile Kamp Alanları

Şile, İstanbul’un en güzel kamping tesislerinin bulunduğu, muhteşem doğası ve denizi ile bilinen harika bir yer. Şile Kamp Alanları içerisinde rahatlık ve konforu bulabileceğiniz muhteşem alanlar bulunmaktadır.

Green Park Kamping, denize, doğal güzellikleri ve profesyonel ekibi ile Şile kamp alanları bölgesinde en çok ziyaret edilen tesis olma özelliğini taşıyor. Şile’de kamp tesisleri dışarısında Kurfallı köyü civarında ücretsiz olarak kamp yapabileceğiniz tesis bulunmaktadır.

3-) Silivri Kamp Alanları

Marmara denizine olan sahilleri ile bilinen Silivri’de kamp yapmak için muhteşem tesisler bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında tercih edilen Silivri kamp alanları eğlenceli gece hayatları ve muhteşem sahilleri ile biliniyor.

Semizkum Mocamp Silivri’nin en çok tercih edilan kamp alanı olarak gösterilmektedir. 250 metre uzunluğunda muhteşem bir sahilde yer alan kamp alanı, profresyonel ekibi ile huzur dolu bir kamp tatili geçirmenizi sağlıyor.

4-) Burgaz Ada Madam Martha Koyu

İstanbul’a oldukça yakın, kabataş iskelesinden Adalar vapuru ile 25 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşabildiğiniz muhteşem bir koy. Ücretsiz kamp alanı olarak bilinen madam martha koyu, yaz dönemlerinde ziyaretçilerinin akınına uğruyor.

Burgaz ada iskelesine ulaştıktan sonra sağ tarafa doğru uzanan yolu takip ederek 10 dakikalık bir yürüyüş sonunda ulaşacağınız Madam Martha koyu, kamp yapmak için muhteşem bir bölge. Deniz ve ağaçlık alanın birleştiği noktada İstanbul manzarası ile kamp yapmanın keyfini çıkarın.

Kamp alanında yiyecek ve içecek temin edebileceğiniz bölge bulunmamaktadır. Kafe benzeri bir mekan bulunmakta ancak bölgede alternatifi bulunmadığı için normal fiyatların yaklaşık 3 katı fiyata satış yapmaktadır. Burgaz ada merkezinde bulunan marketlerden tüm alışverişinizi yaparak kamp alanına gelmenizi tavsiye ediyoruz.

5-) Çatalca Evcik Plajı

İstanbul’un pek bilinmeyen, hakettiği değeri bulamayan muhteşem bir bölge. İnsanoğlunun dokunmadığı bir doğası bulunan Evcik Plajı, tarihi dokusu ve muhteşem plajı ile dikkat çekiyor.

Anastosios Surları ve M.S 507 yılından kalma muhteşem bir klisenin yer aldığı bölge mutlaka gidip görmeniz gerken bir yer. Muhteşem bir sahili, 1.500 yıllık tarihi ve bakir kalmış doğası ile kamp yapmak için harika bir bölge.